A megújuló energia felhasználásáról is volt szó a mórahalmi konferencián

370

A fenntarthatóság, energiahatékonyság és a megújuló energia felhasználásának lehetőségeiről tartottak konferenciát 2021.02.24.-én a Mórahalmi Polgármesteri Hivatalban. Az előadás a „Kibocsátás és GREENFO szükségletek – Klímastratégia kialakítása Mórahalmon” című (projektazonosító: KEHOP-1.2.1-18-2018-00031) projekt keretében valósult meg, amelyre Mórahalom Város Önkormányzata és a SZÉP-KÖR Környezetvédelmi és Városszépészeti Egyesület konzorciumban pályáztak és 19.119.595 forint vissza nem térítendő támogatásból helyi klímastratégia kidolgozását, valamint klímatudatosságot erősítő szemléletformálási programok szervezését vállalták.

Szűcs Anikó, Mórahalom Városi Önkormányzat munkatársa, előadása első felében bemutatta a projekt célkitűzéseit, a klímaváltozással kapcsolatos összefüggéseket és problémákat, valamint megoldási javaslatokat fogalmazott meg. A prezentáció során elhangzott, hogy az éghajlatváltozást számos emberi tényező is negatívan befolyásolja, többek között az ÜHG (üvegházhatású gázok) gázok kibocsátása vagy növényzettel történő borítottság csökkentése.

A program második felében a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodás lehetőségei kerültek elő, illetve ismertetésre került a klímastratégia módszertana. A konferencia fő célja volt, a résztvevők érzékenyítése a klímaváltozással kapcsolatos problémakörre, igényfelmérés, valamint információk megosztása és gyűjtése a klímastratégiával kapcsolatban. Az ismeretek felmérését egy rövid klímateszt biztosította.

Az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásai közül, Mórahalom térségét leginkább a csapadékhiány veszélyezteti, amely a mezőgazdasági tevékenységek tekintetében új kihívások elé állítják a gazdálkodókat. A kedvezőtlen időjárási jelenségek fokozódása, az elsivatagosodás megállítása, az aszálykárok okozta terméshozamcsökkenés enyhítése kiemelt feladat. A fenntartható vízgazdálkodás és a területi termelékenység folytonosságának biztosításához az öntözésfejlesztés elengedhetetlen, ezért az öntözés lehetőségeinek, korlátainak bemutatása következett.

Az előadás végén interaktív beszélgetésre is volt lehetőség, melynek során javaslatok, tapasztalatok hangoztak el az erőforrás gazdálkodásról, a tudatos közlekedésről, szelektív hulladékgyűjtésről.