A magyar gazdaság 2013 óta töretlen fejlődésével párhuzamosan erősödik a szakképzett munkaerő iránti kereslet, ezért a kormány több módon is támogatja a munkaerő országon belüli mozgását – jelentette ki a pénzügyminiszter július 5-én Mórahalmon.
Varga Mihály a homokháti kisvárosban épült 94 férőhelyes Szent Benedek Munkásszálló átadásán azt mondta, bízik abban, hogy a kormány intézkedései jelentősen hozzájárulnak a munkaerőpiaci feszültségek enyhítéséhez, és minden vállalkozás, amely fejleszteni kíván, hozzájut a szükséges munkaerőhöz.
A kormány által indított program keretében eddig 22 munkásszálló építéséről, összességében 8 milliárd forintnyi beruházásról született döntés, ez 3 ezer munkavállaló elhelyezését teszi lehetővé. Ősztől már nemcsak önkormányzatok, hanem magánvállalkozások is pályázhatnak munkásszállás építésére – tudatta a miniszter. Hozzátette: a munkaerő mobilitását segíti a lakhatási támogatás kiterjesztése is. A szakképzési rendszer átalakításával pedig az oktatást egyre jobban a gazdaság igényeihez igazítják – mondta a miniszter.
Varga Mihály kifejtette, a világgazdaságban a lassulás jelei mutatkoznak, ezért a magyar gazdaság eddig elért eredményeit meg kell védeni. Ennek érdekében a kormány átfogó Gazdaságvédelmi akciótervet dolgozott ki, amelynek legfontosabb célja a munkahelyek, az emelkedő bérek és a családtámogatások megőrzése mellett az, hogy a magyar gazdaság teljesítménye hosszú távon is meghaladja az uniós átlagot. A politikus a megvalósuló intézkedések között említette a szociális hozzájárulási és a kisvállalati adó júliustól érvényes csökkentését, a decemberi adóelőleg-feltöltési kötelezettség megszüntetését, a szálláshely szolgáltatást terhelő áfa mérséklését 18-ról 5 százalékra.
Nógrádi Zoltán polgármester elmondta, a rendszerváltást követően Mórahalom a 34 leghátrányosabb térség közé tartozott, a településen élők szinte kizárólag a mezőgazdasági árutermelésre alapozták megélhetésüket. Az elmúlt 25 évben megvalósított gazdaságfejlesztési program keretében az önkormányzat 100 hektáros ipari parkot hozott létre, ahol jelenleg már hétszáz munkavállaló dolgozik. A település a dél-alföldi régióban a harmadik legtöbb szállóvendéget fogadja. A korábban az ötezret alig meghaladó lakosság 7200-ra nőtt és évente további száz fővel gyarapszik – sorolta a politikus.
A polgármester hangsúlyozta, Mórahalom egészségügyi ellátást nyújt az egész térségnek, valamint a határon túlra is, és a város közigazgatási szolgáltatásit is nagy számban veszik igénybe a Vajdaságban élő magyar állampolgárok. Az önkormányzat elsőként nyújtott be pályázatot a munkásszállás építésére. A kétszintes, 20 lakóegységes, 94 férőhelyes Szent Benedek Munkásszálló építésének 441 millió forintos költségéből 263 millió forintot kormányzati támogatás fedezett, a fennmaradó rész az önkormányzat önereje volt. A kivitelezést a Bauszer Kft. végezte.
Forrás: MTI
Fotó: Duka Félix