További agrárvonatkozású kedvezmények a gazdaságvédelmi akciótervben

828

A koronavírus-járvány okozta helyzet kezelése érdekében a NAK javaslataival összhangban több jogszabály is megjelent, amelyek kedvezően érintik a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart. Ezek értelmében újabb ágazatokra terjednek ki az adózási könnyítések, változtak a Vidékfejlesztési Programmal kapcsolatos, a foglalkoztatásra vonatkozó, valamint a testületi ülésekre alkalmazandó egyes szabályok, továbbá kedvezőbbé váltak az Agrár Széchenyi Kártya feltételei.

Az április 7-én bejelentett gazdaságvédelmi intézkedések alapján, melyek érintik a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban tevékenykedő vállalkozásokat. További veszélyeztetett ágazatok lesznek jogosultak adó- és járulékkedvezményekre a koronavírus negatív hatásainak mérséklése érdekében: dísznövénykertészek, vágottvirág-termesztők és -kereskedők, vadgazdálkodók, pálinka-, kisüzemi sörfőzők, szőlőbortermelők, szőlőtermesztők.

Változnak továbbá a Vidékfejlesztési Programmal kapcsolatos szabályok is, az ügyfelek érdekében több határidő kedvezően módosul, valamint lehetővé válik az ügyfélkapcsolat nélküli ügyintézés.

Az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel szabályai is változtak, legfeljebb kétszázmillió forintra emelve a szerződéses összeget, amihez csekély összegű támogatás vehető igénybe a kamatra, kezelési költségre, valamint a kezességi díjra és költségekre.

Megjelent továbbá a csökkentett munkaidős foglalkoztatásnak a gazdaságvédelmi akcióterv keretében történő támogatásáról szóló jogszabály is. Azon csökkentett munkaidős foglalkoztatás esetén, ahol a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét elérő, de a hetven százalékát meg nem haladó részmunkaidő kerül alkalmazásra, a kieső munkaidőre járó rész hetven százalékának megfelelő támogatásra lehet jogosult a munkavállaló. Ezen intézkedés célja a foglalkoztatás további fenntartása a veszélyhelyzet ideje alatt is.

Szintén változtak a különböző testületi ülésekre vonatkozó szabályok. Ezek lényege, hogy a különböző működési formák esetében az egyes döntések meghozatalának határidejét vagy meghosszabbítja a jogszabály, vagy lehetővé teszi, hogy alacsonyabb szintű fórum hozza meg a döntést, azzal, hogy utólag azt jóvá kell hagynia a legfőbb szervnek. Emellett belső szabály hiányában is lehetővé teszi az írásbeli vagy elektronikus úton történő döntéshozatalt.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara üdvözli a NAK és az Agrárminisztérium összehangolt javaslatai mentén megszületett egyes jogszabályokat, azok érdemi segítséget jelenthetnek a válság által leginkább érintett ágazatokban. Az egyes intézkedések részleteit a nak.hu oldalon teszik közzé.

A kamarai tagságtól számos észrevétel, javaslat érkezett már eddig is, azokra a továbbiakban is számít a NAK: mind az erre a célra létrehozott forródrótos telefonszámon (+36 1 803 62 33), mind a megyei agrárkoordinációs munkacsoportokon keresztül (a megyei igazgatóságok elérhetőségei a NAK portálján, itt érhetőek el).

Forrás: nak.hu