Trianon-emlékművet avattak Zsombón

448

Zsombón van bölcsőde, óvoda, iskola, egészségház, és most már van Trianon-emlékmű is. A szobor és az országzászló avatására több százan érkeztek a környékről, az ország távolabbi pontjairól és a határon túlról is. Gyuris Zsolt polgármester köszöntőjében elmondta, felelősséggel tartozunk történelmünkért, és ez a sorstragédia máig nincs „kezelve” a lelkünkben.

– A most felavatott emlékmű segíthet ebben. Kikerülhetetlen, hiszen a polgármesteri hivatal előtt áll, és amikor ránézünk, nemcsak a szomorú eseményeket látjuk majd, hanem a nemzeti összetartozást, összefogást is. Felhívja  a figyelmünket arra, hogy soha ne feledkezzünk meg a határainkon kívül rekedt magyarokról.

 Kalmár Ferenc miniszteri különmegbízott, nagykövet is tiszteletét tette az eseményen, ahol arról beszélt, hogy június 4-e egy olyan dátum, amely felér a muhi és a mohácsi csatáéval. Ez a három esemény a magyar történelem tragédiái közé tartozik.

– Ám amikor 2010-ben megszavaztuk a parlamentben a nemzeti összetartozás napját és a kettős állampolgárság intézményét, az lelkileg felszabadító mozzanat volt. Azt szimbolizálta, hogy egyféle magyar van, éljen bárhol a világban. A nemzet szövetét szőni kell, és minél több szállal szőjük, annál erősebb lesz.

Mihálffy Béla országgyűlési képviselő örömét fejezte ki, hogy ezen a napon egy, a nemzeti összetartozást szimbolizáló országzászlót és emlékművet avathattak. Mint elmondta, köszönettel tartozunk mindenkinek, aki támogatta a kezdeményezést.

Kaszta Árpád Zsombó testvértelepüléséről, a bánsági Máriaföldéről érkezett zarándoktársaival. A helyi RMDSZ elnöke elmondta, ez a megemlékezés róluk is szól, energiát, erőt ad nekik a mindennapokhoz. Úgy fogalmazott, minden alkalommal, amikor Magyarországra érnek,  érzik és tudják, a határnak nem kellene, nem szabadna itt lennie.

A nagyszabású rendezvényt Dobák Lászlóné szervezte. Fellépett a Szegedi Őserő Dalárda a Bokréta Dalkörrel kiegészülve, palotást adott elő a Szentmihályi Nyugdíjas Klub tánckara, verset mondott Fazakas S. János, Zsapka Attila felvidéki énekes rövid koncerttel kedveskedett a nézőknek, a megemlékezés végén pedig az összefogás dalát énekelték el a helyi általános iskola tanulói. A nap zárásaként a közösségi házban az Udvari Kamara Színház zenés előadását nézhették meg az érdeklődők, amelyet Wass Albert művei ihlettek. Kísérő rendezvényként Lind Erika Erdélyi emlékképek című festménykiállítása várta a vendégeket.