Szeged – Shaanxi tartomány népi kormányzóhelyettese, Wei Zengjun és tízfős delegációja látogatott csütörtökön Szegedre a megyei közgyűlés elnökéhez, akivel kétoldalú megbeszéléseket folytattak a tartomány és Csongrád megye további együttműködésének lehetőségeiről.
Kakas Béla, a megyei közgyűlés elnöke kiemelte, hogy a már 25 évre visszatekintő testvértartományi kínai gazdasági és kulturális kapcsolatokat, valamint Magyarországot és egyben Csongrád megyét Európa kapujának nevezte a két ország együttműködése kapcsán.
– A biztonság, a stabilitás, illetve a pozitív gazdasági fejlődés a legnagyobb erőnk. Magyarország miniszterelnöke elsőként írta alá Kínával az „Egy övezet, egy út” megállapodást, amelynek gondolataival együtt tovább tudunk haladni a testvértartományi együttműködés útján, amely elért egy olyan szintre a mai nappal, hogy ne csak diplomáciai, hanem konkrétan látható gazdasági-stratégiai együttműködések kövessék egymást a jövőben Magyarországon és Csongrád megyét érintően. Ilyenek például az oktatás, a mezőgazdaság és a turizmus. A keleti nyitás politikája mentén feladatunk, hogy a két állam közötti kormányzati kapcsolatokat jól leképezzük kormányközi, megyei szintre, a hatékony magyar–kínai kapcsolatok további fejlődéséhez – mondta Kakas Béla.
– Drága az idő, és kevés van belőle! – így kezdte beszédét Wei Zengjun, Shaanxi tartomány népi kormányzóhelyettese. Külön köszönettel illette a megyei elnököt azért a munkáért, hogy ilyen hatékony diplomáciai együttműködést tart fenn a tartományi kormányzattal. Kiemelte, hogy továbbra is a kétoldalú tapasztalatcsere és több gazdasági ágazatot, valamit az oktatást érintően a jó gyakorlatok hasznosítása az elsődleges cél. Többek között konkrét tárgyalások kezdődtek egy Budapest–Hszian közvetlen repülőjárat indítására, ami közel 7 órára rövidítené a két város közötti utazást. Zárásként a kormányzóhelyettes személyesen meghívta a közgyűlés elnökét a május 11–15. között Hszianban megrendezendő Új Selyemút Expóra, amely Kína legnagyobb kereskedelmi kiállítása. Az egyeztetésen rész vett Mohr Richárd, az SZTE Konfuciusz Intézet igazgatója, Nagy Katalin professzor, a Magyar Fogorvosok Egyesületének elnöke, Cao Zhengyin, a Shaanxi Tartomány Kereskedelmi Hivatal magyarországi kirendeltségének képviselője is.
Azon dolgozunk, hogy a kiemelkedően hatékony magyar fogorvosi graduális és posztgraduális oktatással és szakértelemmel épüljön fel a kínai fogorvosi ellátás és technológia. Kínán belül Shaanxi tartományban indulnak el ezek a tudásalapú fogorvosi fejlesztések, amely tárgyalások már a tavalyi évben elkezdődtek – mondta Nagy Katalin professzor, aki az egészségügyi ágazatot állította fókuszba.
A program részeként az oktatási területeken elindított együttműködések folytatásaként szakmai egyeztetést tartottak a Szegedi Tudományegyetemen, ahol többek között Fendler Judit kancellár köszöntötte a delegációt. A nap zárásaként az ELI-ben tett szakmai látogatást a kínai küldöttség.
Forrás: delmagyar.hu