Mórahalmi Lovas Napok – Nyílt nap és regionális versenyek a Futó-Dobó Lovasközpontban

2703

Nyílt napot és versenyeket tartottak a mórahalmi Futó-Dobó Lovasközpontban május 26-án és 27-én. A programokra mindenkit vártak, akiket érdekelnek a lovak: akár lovagolnak, akár csak csodálják őket és a lovassportokat. Ezen kívül az ember másik legjobb barátjával, a kutyával is ismerkedhettek a kilátogatók. A mórahalmi kutyások egyesületének ügyességi bemutatója nagy sikert aratott.

A Mórahalmi Lovas Napok hétvégéje szombat reggel kutyás bemutatóval, a mórahalmi Napfény Agility csapatának bemutatójával kezdődött. Néhány szó a sportról azoknak, akik még nem ismernék. Az agility akadályai hasonlóak a lovas pályához, ami nem véletlen, ugyanis a ’70-es évek végén egy angol lovastiszt „találta fel” ezt a sportot. Azóta ez a kutyás ügyességi sport sokat változott, már nincs fix pálya, ismeretlen pályát teljesít a kutya és gazdája. Először a gazdi megismerkedik a pályával, bejárja, utána a kutyát kézmozdulatokkal, testmozdulatokkal, vezényszavakkal irányítja. Versenyzésnél a hibátlan kivitelezés a legfontosabb szempont. Az agility-nek számos előnye van, többek között a kutya és az ember kapcsolatát erősíti, a közös mozgás mindkettőjük egészségének jót tesz. A kutyák és a gazdik a bemutató után csoportos és egyéni trükköket mutattak be a közönségnek. A lovasközpont mögött található mórahalmi agility pályára rendszeresen járnak a helyi kutyások, hozzájuk bárki csatlakozhat, aki szeretne négylábú barátjával együtt tanulni.

A lovas program az időjárás miatt változott, a programokat csak a fedett lovardában lehetett megtartani. A rossz idő ellenére mégis sokan eljöttek, a lovasokat és lovakat sem zavarta az eső. Díjlovaglással vette kezdetét a lovas program, amelyet a lovassportok királynőjének tartanak. A díjlovaglás hagyományai, az európai királyi udvarokban alakultak ki: a kiképezett díjló bízik a lovasában, és könnyedén, nyugodtan reagál a annak jelzéseire, pontosan elvégzi a feladatokat. A bíró pontozza a gyakorlatelemeket, de a ló és a lovas megjelenése is fontos, ennek is kialakult szabályai vannak. Például a lovak sörényét befonják, és a lovas öltözéke is meghatározott. A díjlovaglás alapelvei és a kiképzés minden hátaslónak a javára válik, legyen az díjugratásra, lovastornára, fogathajtásra, vagy csak hobbiból tartott állat.

A díjlovaglás eredményhirdetése után következett a Sarkalyi Lovas Sport Egyesület lovastorna bemutatója. A lovastorna a lovon végzett gimnasztikai gyakorlatokat jelent. Eredetileg katonai kiképzés segédeszköze volt, így szoktatták az újoncokat a lovakhoz. Közben kisütött a nap, jobb időben folytatódhattak a programok, kint kipróbálhatták a gyerekek pónilovakon lovaglást, kérhettek arcfestést, csillámtetkót. Vasárnap a regionális díjugrató versenyszámok következtek.

A hétvégén bármelyik sporttal és lóval is közelebbről megismerkedhettek a Futó-Dobó Lovasközpontba látogatók, a lovarda egész területe nyitott volt a közönség előtt. A nyár folyamán negyedjére rendezik itt a Patkó Lovas és Szabadtéri Színház előadásait. Így a lovasközpont nemcsak a sportolókat és állatbarátokat, hanem a színházi előadások kedvelőit is tárt kapukkal fogadja.