Különleges növények és mesélő emlékhelyek az ásotthalmi technikum parkját bemutató könyvben

502

Nem hiszem, hogy sok olyan diák él az országban, aki ha kilép iskolája ajtaján, egy gyönyörű parkban, szinte már arborétumban találja magát. Az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium tanulói és munkatársai azonban éppen ilyen szerencsések. Nem is meglepő, hogy ezt a páratlan szépségű növényvilágot kötetbe foglalták. Andrési Pál, az intézmény szakmai műszaki vezetője kollégáival úgy döntött, kiadnak egy fotókkal illusztrált albumot, amelyből megismerhetők a terület különböző növényfajai. „Az ásotthalmi erdészeti technikum parkja” című könyvet a szerkesztője mutatta meg stábunknak.

– Az Agrárminisztérium környezeti nevelési programja és a Bedő Albert Alapítvány támogatta a kiadását. A megálmodástól a kivitelezésig hosszú évek munkája a kötet. Először elkezdtem fotózni a park növényeit, egész évben fényképeztem, hogy különböző évszakokban is láthassuk azokat. Aztán a képeket rendszereztem, egyik kollégám térképet készített a fellelési helyekről, másikuk a növényhatározásban segített. Körülbelül kétszáz fás szárú faj került az albumba, mindegyik, ami megtalálható a parkban. Vannak egészen különlegesek is, ilyen az egyik kedvencem, a keleti gyertyán, vagy a fenyőfélék. Sok idős, akár száz évesnél is idősebb kocsányos tölgyünk van.

 – Állatok is szerepelnek a könyvben?

 – Néhány igen. Leginkább olyanok, amelyeket bizonyos növények vonzanak ide. Például a csonttollú vagy a keresztcsőrű madár, ők a borókák termését fogyasztják.

 – A könyv fontos része az iskolában található emlékhelyek leírása, bemutatása is.

– Ezekre nagyon büszkék vagyunk. A parkban áll egy Bedő-szobor, vagy az emlékkő, amit az ásotthalmi erdészeti szakoktatás 120 éves évfordulója alkalmával állíttattunk. De fontos megemlíteni a kis harangot, ami a könyv borítóján szerepel, ez régen a csengőt helyettesítette, ezzel jelezték a napirendet a diákoknak. Az iskola épületében is vannak emléktáblák, szobrok, amelyek mind helyet kaptak a könyvben.

 Ahogy Andrési Pál fogalmaz, az album egyrészt megőrzi a jövő nemzedékek számára a park szépségét, másrészt a diákok használhatják tanulmányaikhoz.  És míg a  digitális világ egyik napról a másikra változik, addig ez a kötet száz év múlva is betöltheti a szerepét.