Több mint kétmilliárd forinttal támogatja a Kormány a Homokhátság vízpótlásának utolsó ütemét

332
A Kormány hétfőn döntést hozott arról, hogy a Homokhátságot érintő első tiszai ökológiai alapú vízpótlás utolsó ütemének megvalósítását 2.119.729.060,- Ft összeggel támogatja. A témával kapcsolatos, a Mórahalom külterületén lévő víztározónál megtartott keddi sajtótájékoztatón Mihálffy Béla országgyűlési képviselő és Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere beszélt a beruházás jelentőségéről.
Mihálffy Béla elmondta, hatalmas lobbitevékenység kellett a döntés megszületéséhez, ugyanis az utolsó szakasz elkészültét eddig az ukrán-orosz háború miatti gazdasági helyzet akadályozta. Mostanra azonban lehetővé vált, hogy a Kormány – meghallgatva a térségi polgármesterek, képviselők és gazdák kérését – ezt a pozitív határozatot meg tudja hozni.
Nógrádi Zoltán első gondolataként köszönetét fejezte ki, amiért a Kormány biztosította a befejezéshez szükséges pénzeszközöket. Elmondta, a vízpótlás kiemelten fontos a térségben, az ENSZ ugyanis már húsz évvel ezelőtt az elsivatagosodás veszélyét jelezte a Homokhátságon, mára pedig félsivataggá nyilvánította azt.
„A vízpótló rendszer több települést érint, Algyőről indul, majd Domaszék, Zákányszék és Mórahalom jelentős részén halad végig. Nyílt felszínű csatornákon, nyomott rendszerű zárt rendszereken keresztül jut el a Tisza vize öntözővízként – ökológiai feladatokat is ellátva – ide, a folyó vízszintjéhez képest tizenöt méterrel magasabbra, a Homokhátság tetejére. Ahol a csatornarendszert különböző víztározók segítik még. Mindez kétezer hektár öntözött terület kialakítását teszi lehetővé.” – hangsúlyozta a polgármester.
Hozzátette, köszönet illeti a beruházásban részt vállaló összes politikai, szakmai szereplőt, továbbá azt a közel száz családi gazdálkodót, akik öntözési közösségekbe tömörülve mindvégig bíztak a politika ígéretében. Mindkét öntözési közösséget elismerte a Kormányzat, az Agrárminisztérium határozata erről megszületett. Ezzel elindulhat az állami főmű kiépítése mellett az öntözési közösségekbe tömörült gazdák földterületén a technológiai vízpótlással kapcsolatos tervezési és megvalósítási munka.
„Tizenöt év megfeszített munkája és reménye válik végre kézzelfogható valósággá. 15 évvel ezelőtt kezdődött meg a tervezés, már akkor felismerve a klímaváltozás térségünkre gyakorolt beláthatatlan következményeit. 15 év örömteli pillanatai és kétségbeesett megakadásai adódnak össze most ebben a befejező határozatban. Ez a döntés az egész térség számára a megmaradást, a természeti környezet megtartását és a gondos gazdálkodás esélyét biztosítja.” – zárta beszédét Mórahalom polgármestere.