Mórahalom Városi Önkormányzat 101 754,2 euró támogatást nyert a SPArrow projektben, amelynek célja a Homokháti régióban a vízvisszatartási lehetőségek fejlesztésének kidolgozása. A projekt szerbiai partner intézménye az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Kara. Az Európai Unió a projekt teljes 199 994,2 eurós költségvetéséből
169 995,07 euróval támogatja a projekt létrejöttét.
A klímaváltozás gazdasági, természetvédelmi és szociális következményeit bőrünkön érezzük, elég visszagondolni a most júliusi extrém meleg időszakra, vagy a hó mentes téli hónapokra. Az Alföld jellegzetes vizesélőhelye a szikes tavak, amelyek a csapadékhiány következtében könnyen elveszíthetik eredeti vízi életközösségüket.
A Mórahalomtól keletre található mélyfekvésű szikes terület a Biteszék még a kétezres évek elején rendszeresen víz alá került, így fontos szerepet töltött be a vízimadarak életében, mint táplálkozó, fészkelő és pihenőhely. Az évek során az időszakos felszíni vízborítás is megszűnt és az élőhely teljesen megváltozott. Ennek az átalakult élőhelynek a rehabilitációját kívánja megtervezni Mórahalom Városi Önkormányzata és az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Kara általuk létrehozott HUSRB/23S/12/020 SPArrow projekten belül.
A SPArrow projekt során a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő medencéiből származó használt termálvíz szikesekre gyakorolt hatását kívánjuk vizsgálni, annak érdekében, hogy kiderítsük ily módon megmenthető-e ez a vizesélőhely. A projekt keretén belül megtervezésre kerül egy csatorna nyomvonal, amely a termálvíz helyszínre juttatásáért felel, valamint egy gátrendszer, amely a víz elfolyását kívánja megakadályozni. A víz mennyiségét zsilipekkel kívánjuk szabályozni, oly módon, hogy a terület vízállása utánozza a természetes szikes tavak vízszintingadozását. A természeti értékek védelme érdekében nem lehetünk elég óvatosak, így számos vizsgálatot kell végezniük mind a talaj mind a termálvízzel kapcsolatban mielőtt a terepi beavatkozások elkezdődnek. A célunk a termálvizek helyben történő végleges elhelyezése oly módon, hogy annak természetvédelmi jelentősége is számottevő legyen így javítva a térség vízmegtartó képességét.
Ez a dokumentum az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg a Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia együttműködési program által. A dokumentum tartalmáért teljes mértékben Mórahalom Városi Önkormányzat vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és / vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.