Ásotthalom és testvértelepülése, Királyhalom együtt rendeztek megemlékezést június 3-án Ásotthalmon, a Délvidéki Emlékparkban.
Papp Renáta, Ásotthalom alpolgármestere elmondta, már több éve tartják ezeket a több generációs rendezvényeket. Eszerint nem csak az idősebb generáció őrzi a hagyományokat, hanem a fiatalok is. A gyerekek versekkel, dalokkal, közös éneklésekkel készültek, ami azt mutatja, hogy van remény, és ez a kapcsolat a generációk és a települések között él.
– Az a cél, hogy a kapcsolatot a települések között minél szorosabbra fűzzük.
Az alpolgármester kiemelte, hogy abban van felelősségük, hogy a 102 évvel ezelőtt szerzett sebeket, fájdalmat és sokszor dühöt egy határokon átnyúló összetartozássá kovácsolják ezekkel a rendezvényekkel.
Katona Róbert, a vajdasági Királyhalom helyi közösségének elnöke arról beszélt, hogy az utódokon, a gyermekeken keresztül lehet megőrizni a magyarság hagyományait. Fontos, hogy ez a nap nem ünnep, hanem megemlékezés, aminek abban van nagy szerepe, hogy egy kicsit nagyobb rálátást adjanak a fiataloknak a huszadik század viharos eseményeire, amikor Királyhalom és Ásotthalom közé határvonalat húztak.
A rendezvényen részt vett Toroczkai László országgyűlési képviselő is, aki emlékeztetett, hogy a Trianoni békediktátum egy addig és azóta is példátlan igazságtalanság volt a magyarsággal szemben.
Ásotthalom volt polgármestere kiemelte, hogy ő ugyanazt képviseli most egy felsőbb szinten, mint amiről ez a határ menti megemlékezés szól, és kijelentette, hogy Ásotthalom továbbra is számíthat rá.
A képviselő kitért arra is, hogy a magyaroknak a magyar állampolgárság nem adomány, hanem alapjog. A határainkon kívül élő magyarok is a nemzet részei, csak eredeti lakóhelyükön maradtak történelem viharaiban bekövetkezett tragédia során.