Javuló szakképzési és munkavállalási feltételek a magyar-román határ menti térségben a Közös foglalkoztatás alapú kezdeményezés (JEDI ROHU-452) projektnek köszönhetően

766

A magyar-román határon átnyúló térség egyik legjelentősebb kihívása jelenleg a hosszú távú munkanélküliség, az alacsony aktivitás és a szakképzett munkaerő hiánya, ezen problémák enyhítéséhez járult hozzá az INTERREG V-A Románia-Magyarország Program keretében megvalósított Közös foglalkoztatás alapú kezdeményezés (JEDI ROHU-452) projekt. A legkülönfélébb tevékenységeken át vezetett az út ahhoz, hogy a projekt céljai megvalósulhassanak: a foglalkoztatás növelése a magyar-román határon átnyúló térségben – a szakképzési feltételek fejlesztésével, a munkaerő-piaci kereslet és kínálat egyensúlyba hozásával, valamint a munkaerő-mobilitás elősegítésével.

hat projektpartner (Szegedi Szakképzési Centrum, DKMT Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft., Szeged-Csanádi Egyházmegye, Homokhát Eurointegráció Nonprofit Közhasznú Kft., Temes megye, a Temes megyei Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara) együttműködésében zajlottak a határokon átnyúló, magyar-román kétnyelvű foglalkoztatásra fókuszáló rendezvények, illetve az infrastrukturális fejlesztések.

A régió szakképzési feltételeinek javítása érdekében a vezető projektpartner, a Szegedi Szakképzési Centrum az intézményeiben zajló gyakorlati oktatáshoz valósított meg eszközbeszerzést, amely biztosítja, hogy a fiatalok a vállalkozások igényeinek megfelelő gyakorlati tudással kerüljenek a munkaerő-piacra, javítva egyben az elhelyezkedési esélyeiket is. Emellett magyar és román diákok számára szervezett nyári táborokat és pályaorientációs rendezvényeket, melyek kiemelt célja a szakképzési lehetőségek megismertetése volt a fiatal generációval.

DKMT Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft. számos foglalkoztatási fókuszú rendezvényt valósított meg a projekt keretében Csongrád-Csanád vármegyében, valamint Arad és Temes megyében egyaránt. A gyártósori kompetenciákra fókuszáló innovatív fejlesztő alkalmak első felében interaktív módon mutatták be a gyártósori munka gyakorlati kérdéseit, négy tematikus terület valamelyikére összpontosítva: biztonság, lean production, IT/digitalizáció és minőség, míg a rendezvény második felében a munkavállalók kompetenciamérésére került sor.

Kistelek településen az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum bővítése során a Szeged-Csanádi Egyházmegye projektpartner tankonyhát és tancukrászatot alakított ki, új szakképzési lehetőséget biztosítva ezzel a városnak. Az új eszközök beszerzésére mellett a projekt keretében megtörténik a tankonyha és tancukrászat hőközpontjának korszerűsítése, napelemes rendszer telepítése és az épület udvarának rendezése. Folyamatban van a digitális tananyagfejlesztés is.

Mórahalmon a Homokhát Eurointegráció Nonprofit Közhasznú Kft. projektpartner tevékenységének köszönhetően „Vanilla” néven tanétterem nyílt meg, ahol valós környezetben szakács- és pincértanulók gyakorolhatják a szakmájukat. Cukrász tanműhellyel és diétás tankonyhával is bővült a város szakképzési kínálata, hozzájárulva a naprakész gyakorlati szaktudás megszerzéséhez, és növelve a szakképzett munkaerő arányát a régióban.

A projekt keretében kialakított gyakorlóhelyek kiemelten fontos része a korszerű, előírásoknak megfelelő berendezés, eszközpark. Az eszközbeszerzés a szakképzési törvény előírásainak megfelelően történt, garantálva a modern gépek, berendezések és fogyóeszközök beszerzését és beépítését. Ezáltal a diákok a legújabb technológiákkal és eszközökkel dolgozhatnak, segítve ezzel a kiváló, naprakész szakmai tudás elsajátítását és a gyors piaci elhelyezkedést.

A román projektpartnereknek köszönhetően Romániában is javultak a szakképzési feltételek, Temes Megyei Tanács tevékenységének keretében Élethosszig Tartó Tanulási Közösségi Központ nevet viselő szakképző hely építésére került sor. Az új központ korszerű feltételek között, kitűnően felszerelt helyiségekben végezheti szakképzési, társadalmi-szakmai integrációs tevékenységét és szervezheti közösségépítő rendezvényeit. Az új központban szervezett szakképzések, tanfolyamok, programok Temes megye teljes lakossága számára szólnak, és hozzájárulnak a lakosság képzettségi szintjének növeléséhez, segítve az elhelyezkedést a munkaerő-piacon. A központ kiemelt rövid és hosszú távú célja, hogy hozzájáruljon a közösség tagjainak személyes fejlődéséhez, munkaerő-piaci és társadalmi-szakmai integrációjához a tanfolyamok, szakképzések a munkaerő-piaci igényekhez igazodó kínálata által.

 A Temes Megyei Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara számos szakmai rendezvényt bonyolított le sikeresen a projekt keretein belül. Többek között pályaorientációs információs eseményeket és határon átnyúló foglalkoztatási vásárokat szerveztek álláskeresőknek, továbbá szakmai konferencia és tanulmányi utak valósultak meg Temesváron projektpartnerek és szakképzési munkatársak részére.

További információ a projektről: www.jedirohu.com

HOMOKHÁT EUROINTEGRÁCIÓ KISTÉRSÉG-ÉS GAZDASÁGFEJLESZTÉSI SZOLGÁLTATÓ NONPROFIT KÖZHASZNÚ KFT.

Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez. A Program folytatja a régióban megvalósított határmenti együttműködéseket, összköltségvetése hozzávetőleg 232 millió euró, amelyből 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó vissza nem térintendő támogatás. A támogatható határmenti terület a következő megyéket foglalja magában: Satu Mare, Bihor, Arad és Timiș a román oldalon, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád-Csanád a magyar oldalon.

Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

Kapcsolat:

Homokhát Eurointegrációs Kistérség- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft.

Battancs Erika

berika@morahalom.hu