Elkezdődött a gyakorlati oktatás a Mórahalmon létesült új cukrász tanműhelyben

1821

Új vendéglátó-gyakorlóhellyel bővült a szakképzési lehetőség Mórahalmon. A fejlesztés célja az volt, hogy a cukrásztanulók számára a szakmai fejlődésre alkalmas, 12 fő részére tervezett gyakorló tanműhely jöjjön létre egy korábban nem használt földszinti terület átalakításával. A modern felszereltségű, megújult szakmai gyakorlóhely naprakész tudást és tapasztalatot átadó szakképzést nyújt, elősegítve a tanulók későbbi gyors piaci elhelyezkedését. A fejlesztést a Homokhát Eurointegráció Kistérség- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft. valósította meg a „Közös foglalkoztatás alapú kezdeményezés (JEDI)” projekt keretén belül.

A mórahalmi cukrásztanulók korábban egy kisebb iskolai tanműhellyel rendelkeztek, ez méretében már nem tudta kielégíteni a növekvő érdeklődést, és a gyakorlati szakképzés iránt támasztott igényeket, ezért született meg az elképzelés egy olyan gyakorlóműhely létrehozásáról, ahol a 10. és 11. évfolyamos cukrásztanulók valóságos munkakörnyezetben, „élesben” tanulhatják a cukrászmesterséget és szerezhetnek valódi gyakorlatot, fejleszthetik képességeiket cukrász szakoktató vezetésével. Az elkészült finomságokat a Vanilla tanétteremben szolgálják fel a pincértanulók a vendégeknek, illetve már egyéb megrendeléseket is vállalnak. A tanműhely előtt elsétálók betekintést is nyerhetnek az oktatási folyamatokba.

Modern felszereltségű szakmai gyakorlóhely

A fejlesztés keretében kialakított gyakorlóhely kiemelten fontos része a korszerű, előírásoknak megfelelő berendezés, eszközpark. Az eszközbeszerzés a szakképzési törvény előírásainak megfelelően történt, garantálva a modern gépek, berendezések és fogyóeszközök beszerzését és beépítését, ezáltal a diákok a legújabb technológiákkal és eszközökkel dolgozhatnak, segítve ezzel a kiváló, naprakész szakmai felkészültség elsajátítását.

Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program keretében a „Közös foglalkoztatás alapú kezdeményezés (JEDI)” ROHU-452 projekt – melynek során a cukrász tanműhely is megvalósult – célkitűzése, hogy növelje a foglalkoztatást a román-magyar határon átnyúló térségben a szakképzési feltételek fejlesztésével, a munkaerő-piaci kereslet és kínálat egyensúlyba hozását célzó tevékenységek megvalósításával, valamint a munkaerő mobilitás elősegítésével. Mivel a terület egyik legjelentősebb problémája jelenleg a hosszú távú munkanélküliség, az alacsony aktivitás és a szakképzett munkaerő hiánya.
A program átfogó megközelítéssel hosszú távú fenntartható kezelést nyújt a munkaerő-piac meglévő egyenlőtlenségeire, és korszerű feltételeket teremt a térség szakképzése számára.
HOMOKHÁT EUROINTEGRÁCIÓ KISTÉRSÉG-ÉS GAZDASÁGFEJLESZTÉSI SZOLGÁLTATÓ NONPROFIT KÖZHASZNÚ KFT.

Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez. A Program folytatja a régióban megvalósított határmenti együttműködéseket, összköltségvetése hozzávetőleg 232 millió euró, amelyből 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó vissza nem téritendő támogatás. A támogatható határmenti terület a következő megyéket foglalja magában: Satu Mare, Bihor, Arad és Timiș a román oldalon, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád-Csanád a magyar oldalon.

Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

További kérdések esetén

Kapcsolat:
Homokhát Eurointegrációs Kistérség- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft.
Battancs Erika
berika@morahalom.hu