Tagjaink és munkavállalóink egészségének védelmében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ügyfélszolgálati pontjain az elkövetkezendő időszakban kizárólag előre egyeztetett időpont szerint, maszkban lehetséges a személyes ügyfélfogadás.
Őstermelők, őstermelők családi gazdasága, családi mezőgazdasági társaság:
A családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény, valamint a családi gazdaságokról szóló törvény végrehajtására kiadott 665/2020. (XII. 28.) Korm. rendelet révén 2021 januárjától kedvezőbb működési és adózási környezetben folytathatják tevékenységüket az őstermelők, a családi gazdaságok és az agrárvállalkozások.
A jogszabályok szerint három szervezeti forma mentén alakul a családi működési formák szabályozása. Ezek: az őstermelő, az őstermelők családi gazdasága (ŐCSG) és a családi mezőgazdasági társaság (CSMT). Azon működési formák, melyeket a törvény nem érint (például egyéni vállalkozók), változatlan szabályok szerint működhetnek a továbbiakban is.
A NAK külön internetes aloldalon is összefoglalja az új jogszabállyal kapcsolatos tudnivalókat. Itt részletesen megismerhető a szabályozás, ki-ki aszerint is tájékoztatást kaphat, hogy jelenleg melyik kategóriába tartozik. A www.nak.hu/csg oldalon elérhető egy adózási kalkulátor, megismerhetők a működési formák, beszerezhetők az ügyintézéshez szükséges iratminták és információk.
Az őstermelői nyilvántartást az őstermelő nyilvántartási számmal történő azonosítása, illetve más őstermelőtől való megkülönböztetése, továbbá a jogszabályoknak megfelelő működése ellenőrzése céljából, az NAK vezeti és a mezőgazdasági igazgatási szerv (NÉBIH) üzemelteti. A mezőgazdasági igazgatási szerv a mezőgazdasági őstermelő számára a nyilvántartásba vétel során az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvényben meghatározott FELIR azonosítót állapít meg.
Az, aki 2020. december 31-én hatályos őstermelői igazolvánnyal rendelkezett (vagy közös igazolványon tagként szerepelt), illetve családi gazdaság tagja volt, a törvény erejénél fogva mezőgazdasági őstermelőnek, őstermelő családi gazdaság tagjának minősül, és átkerült az új őstermelői családi nyilvántartásba (ŐCSI). Az ŐCSI elérhető a https://portal.nebih.gov.hu/ostermelo-kereso honlapon.
Felhívjuk figyelmüket, hogy az adatok automatizált átforgatása miatt előfordulhat eltérés és adathiány. Ha december 31-én rendelkezett hatályos őstermelői igazolvánnyal, és nem találja magát az új ŐCSI keresőben, kérjük, forduljon a NÉBIH Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóságához (ostermelo@nebih.gov.hu), vagy kérje falugazdász segítségét.
Ahhoz, hogy valaki mezőgazdasági őstermelő lehessen, továbbra is
- 16 évet betöltött,
- természetes személynek kell lenni,
- aki saját gazdaságában folytatja ezen őstermelői tevékenységét.
Az új szabályok alapján kibővül az őstermelők tevékenységi köre. Idáig az Szja. törvény 6. számú melléklete tartalmazta azokat a tevékenységi köröket és termékeket, melyeket őstermelőként lehetett végezni, illetve előállítani. Az új szabályozás értelmében kibővül ez a kör, így az őstermelők a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: földforgalmi tv.) szerinti mező-, erdőgazdasági és kiegészítő tevékenységet egyaránt végezhetnek. Fontos már a részletes ismertetés előtt rögzíteni, hogy az egymást átfedő, egymást kiegészítő jogi formák tisztázása érdekében egy összeférhetetlenségi szabály került meghatározásra a törvényben, miszerint azt a tevékenységet, amit a termelő őstermelőként folytat, egyéni vállalkozóként már nem végezheti.
A családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény által bevezetett egyik jelentős változás, hogy 2021. január 1-jével megszűnt a fizikai őstermelői igazolvány, továbbá megszűnt az értékesítési betétlap érvényesítési funkciója is. A betétlap adóügyi nyilvántartás vezetési kötelezettség teljesítésére alkalmas alapnyilvántartás.
Az őstermelőnek a jövőben is kell vezetnie valamilyen alapnyilvántartást, ami lehet naplófőkönyv, pénztárkönyv, bevételi és költségnyilvántartás, bevételi nyilvántartás, továbbá megmaradt erre a célra az értékesítési betétlap is. Amennyiben az őstermelő jogosult betétlapon bevételeinek nyilvántartására, úgy azt a NAK honlapjáról letöltheti a következő internetes címről: https://www.nak.hu/hatosagi-ugyek/ertekesitesi-betetlapok-letoltese
Tekintettel arra, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és az Agrárminisztérium közreműködésével külön értékesítési betétlap került kialakításra mind az őstermelők, mind az őstermelők családi gazdaságában (ŐCSG-ben) tevékenykedő őstermelők részére, így erre fokozottan figyeljenek az értékesítési betétlap letöltésekor!
Fontos tudni, hogy az az őstermelő is a rendszer tagja maradt, (és így a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló 2012. évi CXXVI. törvényben foglaltak szerint a NAK tagsága, ezáltal a NAK felé tagdíjfizetési kötelezettsége állhat fenn) aki az elmúlt évben a hatályos őstermelői igazolványa érvényesítését elmulasztotta és értékesítési betétlapját nem váltotta ki. A jelenlegi állapotot az ÖCSI keresőben le kell kérdezni, és amennyiben az őstermelő nem kívánja folytatni tevékenységét, úgy az őstermelői nyilvántartásból, valamint a NAK tagnyilvántartásból való törlése ügyében keresse fel a falugazdászt.
Az őstermelők családi gazdasága egy termelési közösség, melyben legalább két, egymással hozzátartozói láncolatban álló mezőgazdasági őstermelő tag szerepel, akik az őstermelői tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közreműködésén alapulva, összehangoltan végzik. A korábban, egymással közös őstermelői igazolványokon szereplő őstermelők jelenleg őstermelők családi gazdasága formában működnek tovább. Az őstermelők családi gazdasága alapításának céljából a tagok írásbeli szerződést kötnek, melyet a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény polgári jogi társasági szerződésre vonatkozó szakasza szerint készítenek el. A https://www.nak.hu/hatosagi-ugyek/csaladi-gazdasagok/letoltheto-nyomtatvanyok oldalon elérhető ŐCSG szerződésminta használata javasolt.
Fontos változás az eddigiekhez képest, hogy ŐCSG tagjának csak 16 éven felüli őstermelőt lehet felvenni, azzal a kedvezménnyel, hogy akik 2020. december 31-én családi gazdaságok 16 éven aluli tagjai voltak, azok az ŐCSG-ben is tagok maradhatnak. Előírás, hogy az ŐCSG tagja személyesen köteles közreműködni (de a főállás nem előírás) annak tevékenységében, egy őstermelő pedig egyidejűleg csak egy ŐCSG-ben lehet tag. Az ŐCSG alapítása céljából a tagok írásbeli szerződést kötnek. Ebben rendelkeznek a használatukban lévő összes mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld, a termelőeszközök és az ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok közös használatba átadásáról. Az átadás a tagok tagsági jogviszonyának fennállásáig vagy az őstermelők családi gazdasága fennállásáig hatályos. Az új szabályozás egyértelművé teszi, hogy a tagoknak mind a szerződés megkötésekor, mind a szerződés ideje alatt az összes, használatukban lévő földet be kell vinni az ŐCSG-be. Tehát a szerződés előtt bérbe adhat földet, és akkor ezt nem kell bevinni az ŐCSG-be, azonban, ha megkötik a szerződést, utána új haszonbérleti szerződést nem köthet, mivel a használatát átadta az ŐCSG részére. Ugyanígy, amennyiben a ŐCSG fennállása alatt új föld használatát megszerzi bármelyik tag, akkor a szerződést módosítani kell egymás között, és az új földet is közös használatban kell adni.
Az elmúlt években megnövekedett azon gazdaságok száma, melyek már olyan fejlettségi szinten voltak, melyek számára az őstermelőkre és családi gazdaságokra vonatkozó szabályok növekedési korlátot jelentettek. Ezen fejlődni képes, és jelentős potenciállal bíró gazdasági egységek versenyképességének növelése céljából került kidolgozásra a családi mezőgazdasági társaság meghatározás. Fontos, hogy a CSMT nem egy önálló új működési forma, hanem egy minősítés, melynek megszerzése már működő gazdasági egységek számára lehetséges. Egy személy egyidejűleg csak egy CSMT-ben lehet tag, jogi személy pedig a saját üzletrész, illetve saját részvény megszerzésének esetét kivéve nem lehet a CSMT tagja. Arra vonatkozóan ugyanakkor nincs tiltás, hogy őstermelő lehet-e CSMT tagja, tehát a két működési formát egyidejűleg is lehet alkalmazni. A CSMT nyilvántartásba vételi eljárás teljesen független a cégbírósági eljárástól. A CSMT minősítést a NAK-nál kell kérelmezni, a kamara honlapján közzétett formanyomtatványon.
Családi mezőgazdasági társaság (CSMT) tagjai vagy őstermelők családi gazdaságának (ÖCSG) tagjai 2021. január 1-től a termőföld-adásvételeknél és haszonbérleteknél kedvező elővásárlási, illetve előhaszonbérleti lehetőséget kapnak. Ez alapján ugyanazon ranghelyen belül a CSMT tagja vagy az ŐCSG tagja lesz az első a sorrendben.
A nak.hu/csg oldalon elérhető a „Tájékoztató kiadvány a családi gazdaságokról szóló törvényről” című dokumentum, mely a mezőgazdasági formák működési reformját és a hozzájuk kapcsolódó adózási szabályokat taglalja.
Támogatások:
- Az előző évekhez hasonlóan idén is lehetőségük van a juhtenyésztőknek szankciómentesen 2021. február 1. és március 20. között az anyajuhtartás támogatás igénylésére, amelyet elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül a Magyar Államkincstár e-kérelem kitöltő felületén nyújthatnak be.
- A méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez 2021. évben igénybe vehető átmeneti támogatás benyújtható ügyfélkapun keresztül a Magyar Államkincstár e-kérelem kitöltő felületén 2021. február 1. és 2021. március 1. között.
Nitrát adatszolgáltatás:
A nitrátérzékeny területen valamennyi mezőgazdasági tevékenységet folytató, továbbá a nitrátérzékeny területen kívül a külön jogszabály szerinti magánszemélyek háztartási igényeit meghaladó mértékben állattartást végző természetes és jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet adatszolgáltatási kötelezettségének március 31-ig tehet eleget. Az adatszolgáltatás a 2020. évben megvalósult és az év során folyamatosan vezetett gazdálkodási naplóban rögzített szerves- és műtrágya kijuttatási adatok szerint teljesítendő. Abban az esetben, ha a gazdálkodó nem végzett tápanyag-utánpótlást, „nullás” adatszolgáltatást kell benyújtani. Az adatszolgáltatás elmulasztása a területalapú támogatás kifizetése során szankciót vonhat maga után. Az adatlap benyújtásához szükséges az ügyfél nyilvántartási száma (MVH regisztrációs szám), adóazonosító jele, vagy adószáma, kijuttatott szerves- és műtrágyák mennyisége, valamint nitrogén hatóanyag-tartalma.
Forrás: NAK.hu, mvh.allamkincstar.gov.hu, njt.hu