A magyar-román határon átnyúló térség egyik legjelentősebb kihívása jelenleg a hosszú távú munkanélküliség, az alacsony aktivitás és a szakképzett munkaerő hiánya, ezen problémák enyhítéséhez járult hozzá az INTERREG V-A Románia-Magyarország Program keretében megvalósított Közös foglalkoztatás alapú kezdeményezés (JEDI ROHU-452) projekt. A legkülönfélébb tevékenységeken át vezetett az út ahhoz, hogy a projekt céljai megvalósulhassanak: a foglalkoztatás növelése a magyar-román határon átnyúló térségben – a szakképzési feltételek fejlesztésével, a munkaerő-piaci kereslet és kínálat egyensúlyba hozásával, valamint a munkaerő-mobilitás elősegítésével.
A hat projektpartner (Szegedi Szakképzési Centrum, DKMT Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft., Homokhát Eurointegráció Nonprofit Közhasznú Kft., Szeged-Csanádi Egyházmegye, Temes megye, a Temes megyei Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara) együttműködésében zajlottak a határokon átnyúló, magyar-román kétnyelvű foglalkoztatásra fókuszáló események, illetve az infrastrukturális fejlesztések.
A különböző rendezvények a munkáltatók és a munkavállalók tájékoztatását és összekapcsolását célozták, együttműködést kezdeményeztek a különböző foglalkoztatási szervezetek között a határ két oldalán, és a mobilitás élénkítését segítették a határ menti régióban.
A projekt vezető partnere, a Szegedi Szakképzési Centrum a szakképzés korszerűsítését célzó eszközbeszerzések mellett szakképzési konferenciát szervezett iskolaigazgatók, pedagógusok és pályaválasztásért felelős szakemberek részére. Magyar és román diákok számára nyári táborokat tartottak a könnyebb szakmaválasztásért. Emellett interaktív pályaorientációs rendezvényekkel várták az általános iskolát befejező diákokat.
A DKMT Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft. számos foglalkoztatási fókuszú rendezvényt és tanulmányt valósított meg a projekt keretében. Az információs események három megyében zajlottak, Arad megyében nyolc, Temes megyében hat román nyelvű, Csongrád-Csanád vármegyében pedig nyolc magyar nyelvű rendezvény zárult sikerrel. Ezeken az eseményeken az álláskeresők kaptak előadások, interaktív workshopok által naprakész információkat a munkaerő-piaci lehetőségekről, munkavállalásra vonatkozó jogszabályokról, a szakképzési lehetőségekről.
Megvalósult továbbá hét szeminárium, hogy elősegítse a magyar és romániai munkaerő-piaci szereplők és szervezetek – munkaügyi, adó és szociális segélyezési intézmények, foglalkoztatási szervezetek – közötti együttműködést és hálózatépítést, valamint az érintett térségben összegyűjtött munkaerő-piaci tapasztalatokat a szereplők egymással megosszák, és informálódhassanak a határ túloldalán tapasztalható tendenciákról és új jogszabályokról.
A Befogadó vállalkozás programsorozat a hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatásának elősegítését célozta, míg a tehetségmegtartással és -vonzással kapcsolatos szakmai fórumok, valamint a kulcsember megtartó eszközök tematikájú rendezvénysorozat a munkaerő-megtartásra helyezte a hangsúlyt.
Különböző tanulmányokkal járultak hozzá a térség foglalkoztatottságának növeléséhez. Stratégiák kerültek kidolgozásra a határokon átnyúló regionális foglalkoztatás, a hátrányos helyzetű, inaktív munkavállalók és magyar-román helyi termékfejlesztés kapcsán. Nemzetközi esettanulmányok és igényleltár készítésére került sor. Számos felmérést készítettek határon átnyúló foglalkoztatás és ukrán menekülteknek szóló munkalehetőségek kapcsán, valamint napelem telepítéshez szükséges szakmák és hátrányos helyzetű, inaktív munkavállalók tekintetében. A jó gyakorlatok megismerése érdekében tanulmányút valósult meg a projektpartnerek számára Bázelben. Egy hiánypótló kétnyelvű tudásbázis, a határmenti régiónak szóló tájékoztató közösségi oldal (InfoPont ROHU) jött létre az álláskereséssel kapcsolatos széleskörű, részletes tájékoztatás céljából.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye projektpartner vezetésével kialakításra került a JEDI projekt egységes arculata, valamint elkészült a JEDI projektet bemutató weboldal is jedirohu.com címen. Ezen kívül tanulmányutak valósultak meg a román partnerek számára, melynek célja a magyar szakképzési rendszer bemutatása volt.
A Homokhát Eurointegráció Kistérség- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft. szervezésében két határon átnyúló állásbörze valósult meg (Szegeden, illetve Mórahalmon), amelyek célja a térség munkaadói és munkavállalói közötti közvetlen kapcsolatfelvétel, a személyes találkozás lehetőségének megteremtése, az adott térség álláslehetőségeinek megismertetése volt. Kétnapos szakmai konferencia is része volt a projektnek, mely lehetővé tette a jógyakorlatok bemutatását, szakmai kapcsolatok mélyítését, továbbá a JEDI ROHU-452 projekt és az Interreg V-A Románia-Magyarország Program bemutatását. Létrejött a munkavállalási információkat is nyújtó, kifejezetten a régióra fókuszáló álláskeresési portál (www.jedijobs.eu címen). Mesterképzés valósult meg a projekt eredményeképpen létrejött vendéglátó gyakorlóhely üzemeltetői számára.
Temes Megyei Tanács projektpartner Élethosszig Tartó Tanulási Központot alakított ki a projekt keretein belül Temesváron, mely 2024-től nyitja meg kapuit a helyi lakosság számára. A központ célja szakképzésekkel és tanfolyamokkal növelni a képzettségi szintet, valamint támogatni a munkaerő-piaci elhelyezkedést. Emellett fejleszti a helyiek készségeit, ösztönzi az aktív közösségi részvételt, és népszerűsíti a kulturális értékeket.
A Temes Megyei Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara számos szakmai rendezvényt bonyolított le sikeresen a projekt keretein belül. Online szemináriumok és workshopok valósultak meg a magyar-román határon átnyúló munkaerő-mobilitásról és a foglalkoztatás javításáról Csongrád-Csanád vármegyében, Arad és Temes megyében. Emellett pályaorientációs információs eseményeket és határon átnyúló foglalkoztatási vásárokat szerveztek álláskeresőknek. Továbbá hibrid szakmai konferencia és tanulmányutak valósultak meg Temesváron projektpartnerek és szakképzési munkatársak részére.
További információ a projektről: www.jedirohu.com
HOMOKHÁT EUROINTEGRÁCIÓ KISTÉRSÉG-ÉS GAZDASÁGFEJLESZTÉSI SZOLGÁLTATÓ NONPROFIT KÖZHASZNÚ KFT.
Az Interreg V-A Románia-Magyarország Program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez. A Program folytatja a régióban megvalósított határmenti együttműködéseket, összköltségvetése hozzávetőleg 232 millió euró, amelyből 189 millió euró az Európai Regionális Fejlesztési Alapból származó vissza nem térintendő támogatás. A támogatható határmenti terület a következő megyéket foglalja magában: Satu Mare, Bihor, Arad és Timiș a román oldalon, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád-Csanád a magyar oldalon.
Jelen anyag tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
Kapcsolat:
Homokhát Eurointegrációs Kistérség- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft.
Battancs Erika